4ZŠ Frýdek-Místek

Základní škola Frýdek-Místek
Komenského 402, 738 01 Frýdek-Místek
e-mail: 4zsfm@4zsfm.cz, tel: +420 558 432 551
IČ: 68157894
Datová schránka: feuhuph

Škola OnLine

Přihlášení

Vážení rodiče, zde se můžete přihlásit do Školy OnLine pro zjištění informací o vašem dítěti.

eStrava

Stroj času – prázdninové motivační soustředění pro žáky základních škol

Ve dnech 24. - 30. 8. 2013 proběhlo první prázdninové soustředění v Kunčicích pod Ondřejníkem pořádané SPŠ, OA a JŠ ve Frýdku-Místku,

kterého se zúčastnilo 30 dětí z pěti základních škol - ZŠ Hnojník, ZŠ Sedliště, 4. ZŠ, 7. ZŠ a 6. ZŠ.
Cílem motivačního soustředění bylo zábavnou formou seznámit žáky 6. – 8. tříd s technikou a přírodními vědami a tím zatraktivnit technické obory a přilákat nové zájemce ke studiu technických oborů. Ačkoli název může být zavádějící, soustředění bylo plné vysoce atraktivních aktivit, jako např. jízda na segway, let balónem, lehké horolezecké aktivity, návštěva lanového centra a zároveň také návštěva Technického muzea v Kopřivnici, přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, návštěva Kroměříže. Ke každé z těchto aktivit dostávali žáci pracovní listy, kde měli zábavnou formou zpracovat nejrůznější otázky a úkoly týkající se problematiky daného technického jevu. Např. proč horkovzdušný balón může letět, jak funguje motor automobilu, užití geometrie v praxi v zahradách zámku v Kroměříži apod.
Sjednocující hrou soustředění byl „Stroj času“, prostřednictvím kterého se děti ze základních škol přesouvaly mezi různými epochami a s nimi souvisejícími prvky pokroku v přírodních vědách a technice.
Velkým překvapení pro žáky byla na závěr show Dr. Michaela Londesborough, který je chemikem, pracovníkem Ústavu jaderné energetiky v Řeži u Prahy, členem České akademie věd a zároveň nadšeným propagátorem vědy a techniky. Pro děti si připravil velmi zábavný program plný experimentů a pokusů, aby ukázal atraktivnost a důležitost chemie a fyziky v našem životě. Velmi příjemné bylo zapojení dětí do těchto aktivit v přírodním prostředí beskydského hřebene na Pustevnách.
Přestože žáci neznali detailní program motivačního soustředění předem, byli určitě programem nadšeni, a dle jisker v jejich očích a jejich hodnocení program dokonce předčil všechna jejich očekávání a změnil jejich postoje k fyzice a chemii.


Mgr. Lenka Grycová

Fotografie si můžete prohlédnout zde.