ekokom elektrowin asekol

81 000 osobních aut Škoda Octavia.


octavia_webTak přesně takovou hmotnost měl odpad, který jen v minulém roce skončil na skládkách v Moravskoslezském kraji. Bohužel téměř tři čtvrtiny odpadků, které vytvoříme posléze nevyhodíme do barevných kontejnerů.  Tento odpad na rozdíl od toho tříděného pak skončí nevyužitý na skládkách v blízkosti měst a obcí. Myslíme si, že je to k zamyšlení – v našem kraji je dnes totiž celkem registrováno zhruba půl milionu aut.

Více...


Hráči ostravského Baníku


banik_web1nastupují v již druhou sezonu v dresech, které jsou vyrobeny z recyklovaných plastových láhví. FC Baník Ostrava se tak přidal k proslulým týmům jakými jsou reprezentace Nizozemska, Brazílie nebo Portugalska, které v nich už odehrály světový šampionát v Jižní Africe. Každý dres je vyroben až z osmi recyklovaných plastových lahví.  Hráč Baníku Tomáš Marek o nových dresech prohlásil: „Nové dresy jsou moc hezké, hlavně ale praktické a vzdušné.“  My říkáme: „Vzdušné dresy se hlavně hodí do dusné atmosféry, která na Bazalech panuje po dosavadních mizerných výkonech.“

Více...


Průměrný Čech ročně


letaky_webdostane do schránky 15 kilogramů papírových letáků! Z toho je polovina letáků na potraviny. V Moravskoslezském kraji tak za rok přijde jen do schránek 7 500 tun papíru! Toto množství je obrovské, takže mějte na mysli, že pokud papír správně vytřídíte,  znovu se s ním setkáte v recyklované podobě.

Více...


Výroba 1 hliníkové plechovky


alu_webstandardním způsobem při nevyužití recyklovaného nás stojí obrovské množství elektrické energie. Klasický způsob výroby jediné plechovky spotřebuje stejné množství elektřiny, jako zapnutá lednička za 4 hodiny nebo 60 wattová žárovka za 5 hodin. Tak nás napadá, kolik pivních plechovek nevyrobených z recyklovaného hliníku se v Česku ročně spotřebuje. Jak dlouho bychom mohli asi svítit, kdyby se vyráběly z vytříděného hliníku?

Více...


Na výrobu 1 tuny papíru


papir_webmusí padnout 2,2 tuny kmenů stromů. Jedna česká domácnost přitom ročně spotřebuje zhruba 70 kilogramů papíru. Pro nás je jedním slovem  zarážející, že celá řada českých domácností papír stále netřídí a nechává tím prostor pro kácení dalších lesů. Přitom papír lze recyklovat až sedmkrát!

Více...


TOPlist