ekokom elektrowin asekol

Plasty


Začněme o plastech krátkým příběhem z našeho kraje: 


„Čekala mě cesta autobusem, tak jsem si ve stánku koupil půllitrovou kofču. Normálka. Dojel jsem do Ostravy a hodil jí do koše. Taky normálka.“

To teda moc normálka není!!! Plastová petka se totiž z koše na směsný odpad odveze rovnou na skládku. A tam bude ležet osmdesát let, než se rozloží. Náš kolega z autobusu bude v klidu ležet pod drnem, zatímco jeho petka se stovkami tisíc ostatních bude ležet na hromadě někde za Ostravou. Bohužel každý z nás ročně vytřídí 25 kg plastu, zbývajících 70 kilo skončí na skládce.

Jak dlouho se rozkládají plasty? plast_pet1

Igelitová taška: 20-30 let

PET lahev a kelímek od jogurtu: 50-80 let

Polystyren: NIKDY se nerozloží

Plasty: ze žlutého kontejneru až do bundy!

Každý kousek plastu, který skončí ve žluté nádobě má svoji cestu, svůj příběh. První kilometry urazí na třídící linku, kde se rozdělují podle druhu plastu. Petky, igelitové obaly nebo polystyren se oddělují od ostatních plastů, které se
plast_fleece plast_dlazbaslisují do balíků, namelou, a za tepla se lisují do forem. Takto vznikají odpadkové koše, dlažba, zahradní nábytek nebo protihlukové stěny u dálnic. Petky se rozemelou na drobné kousky, které se důkladně vyčistí a přeměňují na vlákna. Z takto vyrobených vláken se vyrábějí koberce, textilie nebo teplé výplně spacáků a zimních bund.

 

Mýty a pověry o třídění plastů

ŘÍKÁ SE:
Před vhozením do kontejneru musíte z petky odstranit etiketu a víčko?
PRAVDA JE:
Petky můžete hodit do kontejneru i s etiketou a víčkem, protože na třídící lince se vše odstraní. Jediné, co je třeba, je sešlápnout petku, aby zbytečně nezabírala spoustu místa.

ŘÍKÁ SE:
PVC je taky plast a patří do žlutého kontejneru?
PRAVDA JE:
Linoleum nebo novodurové trubky, které jsou vyrobeny z PVC, nepatří mezi ostatní plasty. PVC totiž nejde tepelně zpracovat s ostatními plasty – při jeho zahřátí uniká  chlór a další nebezpečné zplodiny.

ŘÍKÁ SE:
Kelímky od jogurtu, jiných potravin nebo od kosmetiky musím důkladně vymýt?
PRAVDA JE:
Plastové obaly s malým znečištěním nevadí, pochopitelně je třeba vylít zbytky šampónu a nenechat v kelímku polovinu jogurtu. Pouze mastné kelímky, například od paštiky, by se měly vymýt teplou vodou.


  ZPĚT NA HOME
TOPlist