ekokom elektrowin asekol

25.11.2013 Bohumínští dobře třídí, ušetří tak za odpady


hnizdofm2

BOHUMÍN -  Předčasný vánoční dárek dostali od radnice Bohumínští. Lidé bydlící v rodinných domech zaplatí v příštím roce za svoz a likvidaci komunálního odpadu o 10 procent a obyvatelé sídlišť o pět procent méně než letos.

 Bohumínský místostarosta Lumír Macura upřesnil důvody tohoto kroku:  "Lidé lépe a více třídí. Taky se nám to, co jsme vytřídili, podařilo prodat za vyšší cenu. To umožnilo systém celkově zlevnit." V Bohumíně na Karvinsku funguje odlišný způsob platby za odvoz odpadu než ve většině měst. Lidé neplatí poplatek za osobu, ale za vývoz odpadových nádob. Při vybírání poplatku se nevychází z evidence obyvatel, ale z četnosti odvozu a velikosti odpadové nádoby. Vlastník domu tak objednává potřebný počet sběrných nádob a potřebnou četnost vývozů a částku za tyto služby následně rozúčtuje mezi nájemníky do plateb za nájem bytů podle počtu evidovaných osob v bytě. "V rodinné zástavbě je třídění mnohem efektivnější, a tak jsme je chtěli odměnit a zároveň motivovat obyvatele sídlišť, aby se tam systém třídění zlepšil," doplnil Macura.

Město zapojí i podnikatele

Do třídění odpadu město zapojuje i podnikatele. S živnostníky město uzavírá smlouvu, na jejímž základě mohou využívat sběrná místa na papír, plast a sklo. "Také jim chce radnice od příštího roku ulevit. Chystáme obecně závaznou vyhlášku, která by těm, kteří se do systému zapojí, umožnila odvážet na městskou skládku směsný odpad, aniž by museli platit povinný zákonný poplatek 600 korun," popsal Macura. Většina dalších měst v kraji zlevňování neplánuje. Lidé platí ročně přibližně 500 korun na jednu osobu. V Bohumíně zaplatí domkaři od 1. ledna za odpady 1404 Kč za rok, lidé na sídlišti 15 964 Kč za kontejner. "Náš systém je vyrovnaný a z městského rozpočtu odpadové hospodářství vůbec nedotujeme," řekl Macura.

 


Zdroj: Město Bohumín - Jiří Tomaškovič


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist