ekokom elektrowin asekol

14.8.2013 Jak se třídí ve Francii a Španělsku?


tridispanelsko__titul

Po Turecku a Austrálii se dnes zaměříme na to, jak se třídí ve Středomoří. Spousta z vás se vydává na dovolenou do Francie nebo Španělska, a proto si možná kladete otázku: Jak tam mám správně třídit?


Popis v našem článku se týká jen určitých regionů, takže upozorňujeme, že se třídění v jednotlivých částech těchto dvou rozsáhlých zemí může lišit. Podobné je to nakonec také v České republice, kdy se například nápojový karton nebo sklo třídí do různobarevných nádob.

tridifrancie
Chamonix pod Mont Blancem (Francie)

Ve Francii, konkrétně v Savojsku, se odpad při třídění (francouzsky „tri“) dělí do tří druhů kontejnerů. První typ nádoby je určen na směsný a znečištěný odpad (ordures ménagéres). Do druhého druhu kontejneru se pak dohromady sbírají plasty a papír (recyclables - recyklovatelné obaly). Třetí nádoba se zelenou samolepkou pak slouží na sklo (verre). Takže plasty, jak dokazuje nás snímek, můžete klidně smíchat s papírem. Obojí se posléze od sebe odděluje na třídící lince. Velice zajímavý přehled o třídění ve Francii poskytují internetové stránky Eco Emballages. Tato společnost je obdobou naší Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, takže v podstatě má ve Francii na starosti třídění odpadů. Největším překvapením pro nás však bylo, když jsme v celém Savojsku viděli výhradně podzemní kontejnery na tříděný odpad, které pocházejí z produkce zlínské společnosti Reflex. Ty jsou dokonce opatřeny imitací dřevěných plotových desek, které jsou vyrobeny z českých recyklovaných plastů. Takže pokud jste z Moravy a třídíte poctivě plasty, objevují se v recyklované podobě jako ozdoba kontejnerů na tříděný odpad.

tridispanelsko
Mallorca (Baleárské ostrovy, Španělsko)

Třídění odpadů ve Španělsku, přesněji na Baleárských ostrovech, je prakticky identické jako v České republice. Tříděný sběr obalů (recogida selectiva) probíhá do žlutých, modrých a zelených nádob na plast (envasos), papír (paper) a sklo (vidre). Sběrná hnízda jsou vždy doplněna o nádobu na směsný odpad (reguig). Byli jsme překvapeni, jak Španělé (popř. Katalánci) poctivě třídí. Svoz tříděného odpadu v naší prázdninové destinaci probíhal třikrát týdně. O třídění odpadů ve Španělsku se stará společnost Ecoembes (opět obdoba našeho EKO-KOMu), která sdružuje obce a města s celkem 46 miliony obyvateli. Její oficiální internetové stránky jsou dokonce v angličtině, takže pokud máte zájem, můžete třídění na Iberském poloostrově studovat až do detailů. 

recyklace_spanelsko
Systém recyklace ve Španělsku

Byli jste na dovolené nebo na cestách v zajímavé destinaci a podařilo se vám zachytit, jak se tam třídí odpady? Pošlete nám fotky a vaše zkušenosti. Zveřejněné příspěvky odměníme dárky! Příspěvky posílejte na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

   ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist