ekokom elektrowin asekol

10.11.2011 Jak se třídí v Austrálii a Turecku


trideni-australieNáš seriál JAK SE TŘÍDÍ V… seznamuje s jednotlivými zeměmi světa a Evropy z pohledu třídění odpadu a jeho využití. Postupně se budete dovídat o tom, jaké zázemí mají lidé pro třídění odpadu, do jakých kontejnerů a co třídí. V první díle se společně podíváme do blízké Asie a k protinožcům do Austrálie.

Jak se třídí v Austrálii?

Austrálie se skládá z celkem 8 států a teritorií. V každé její části je třídění odpadu mírně odlišné. Naprostá většina Australanů žije v rodinných domech a třídí do vlastních malých kontejnerů (objem 150-300 litrů), které nemusí být barevně odlišené. Jednotlivý tříděný odpad se vyváží v různé dny, většinou každý týden. Kromě nádob na směsný odpad mají lidé v Austrálii doma speciální popelnice na kov (plechovky), plasty , sklo, papír a bioodpad. Každá domácnost si může na konkrétní tříděný odpad pořídit zvláštní nádobu, v den svozu jí pak postaví před dům. Není pravidlem, že každá domácnost třídí všechny druhy odpadu. Systém je takový, že domácnosti za svoz tříděného odpadu platí méně peněz, než za svoz směsného odpadu.

Ve většině měst, především v těch největších jako je Sydney nebo Melbourne, mohou lidé třídit také přímo na ulici. Odpadkové koše na mnoha místech jsou vedle sebe dva, jeden na směsný odpad, druhý na plasty a plechovky. Tříděný odpad putuje na třídící linku, kde se jednotlivé plasty a kov od sebe oddělují.


Třídit můžete v Sydney na každém kroku:

trideni-australie

 

Jak se třídí v Turecku?

Třídění odpadů v Turecku je velice podobné českému systému. Podmínky pro třídění a jeho úroveň jsou však značně odlišné v rámci Turecka jako takového. Chudší oblasti na východě země nejsou pro třídění tak dobře vybaveny, jako velká města ve střední a západní části země a turistické oblasti na jihu. V Turecku se odpad třídí do tří druhů nádob. Bílozelené kontejnery jsou určeny na bílé a barevné sklo. Ostatní tříděný odpad patří do dvou druhů modrých nádob, které jsou odlišeny samolepkami.  První druh modrých nádob je určen na papír a nápojový karton. Do druhého typu modrých nádob lidé třídí plasty a kov (plechovky).

O podporu třídění odpadu v Turecku se stará společnost CEVKO. Ta se učí především od evropských zemí, které jsou v třídění odpadu vyspělejší. Díky propagačním kampaním na podporu třídění odpadu vzrostl od roku 2005 objem tříděného odpadu v Turecku dvanáctinásobně.

V příštím druhém díle seriálu o tříděné odpadu se podíváme do Evropy. Pokud jste byli v nějaké zemi světa a postřehli jste, jak se tam třídí odpad, pošlete nám své poznatky na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript Rádi vaše zkušenosti a fotografie zveřejníme.


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist