ekokom elektrowin asekol

Elektrooskara získalo město i díky školákům


Město Nový Jičínzískalo v rámci Moravskoslezského kraje Eketrooskara za sběr a tříděníeketrospotřebičů. Velkou měrou k tomu přispěly i děti místních základních škol.Ty už několik let sbírají domácí elektrozařízení v rámci své vlastní soutěže.Její slavnostní vyhodnocení se teď konalo v kině Květen.

Děti, které se sešly v kině, měly k radosti velký důvod. Za malou chvílipřevezmou finanční odměny za úspěch v soutěži ve sběru starých a nepotřebnýchdomácích elektrospotřebičů.

"Ekosoutěž je soutěž ve zpětném odběru nefunkčních elektrospotřebičů,probíhá na jednotlivých základních školách a probíhá vždy tři měsíce, únor,březen, duben," vysvětlila Radka Hrubá, SVČ Fokus Nový Jičín.

"Je nás ve třídě 28 a dohromady jsem nasbírali 253 spotřebičů," řeklaAmálie Koblovská, ZŠ Komenského 68. "Zapojila se celá třída, donesli jsmetřeba nějaké mobily," doplnila spolužačku Beáta Davidová. "Je nás ve třídě31 a elektrospotřebičů jsme nasbírali 965," pochlubila se Adéla Kuligowská, ZŠDlouhá 56. "Přinesla jsem několik konvic, mobily, nabíječky a počítač,"vyjmenovala Valerie Stašáková ze stejné školy.

Letos se do akce zapojily všechny základní školy a žáci odevzdali svýmekohlídkám 5 997 nefunkčních elektrospotřebičů. V počátcích soutěže to bylo opolovinu méně.

"Nejenom, že stoupá neustále počet odevzdaných spotřebičů, ale také sedohlašují školy. Začínali jsme se třemi školami a v letošním roce už sezapojily všechny novojičínské školy," uvedla Radka Hrubá ze SVČ Fokus.

Soutěž je pro děti dosti atraktivní. Vítězný třídní kolektiv z každé školyvyhrává 3 000 Kč, třídy na druhém místě polovinu a odměnou za třetí místo je500 Kč.

"Pojedeme na výlet do Dinoparku," prozradila Adéla Kuligowská, ZŠ Dlouhá56.

Tato školní aktivita v likvidaci elektrospotřebičů má podíl na aktuálním úspěchcelého města v rámci jiné ekologické soutěže za rok 2016.

"Město Nový Jičín i díky sběru, který probíhá na základních školách,získalo cenu Elektrooskara, což je cena, kterou uděluje společnost Elektrowinměstům, které sesbírají právě nejvíce elektrozařízení. Nový Jičín se letosumístil na 1. místě v kraji," sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarostaNového Jičína.

Celkově bylo v Novém Jičíně v loňském roce posbíráno a vytříděno více než 83 tun elektrospotřebičů. Kromě symbolického ocenění vpodobě sošky Elektrooskara vidí místostostarosta také praktický význam tétoaktivity.

"Tím, že vlastně předcházíme vzniku odpadu tímto způsobem, tak město potom platí méně na poplatcích za odpad a zároveň jsme obdrželi také poukaz na 20 tisíc korun," dodalmístostarosta.

Tyto peníze použije město na další zkvalitnění třídění odpadu.

Zdroj: TV Polar

 


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist