ekokom elektrowin asekol

V Karviné ročně vytřídí až tři tuny kovových obalů


V Karviné mohou lidé už dva roky třídit kromě plastů, skla a papíru i kovové obaly. K tomu jim slouží šedénádoby umístěné po celém městě. Ne vždy v nich ale končí pouze tyto komodity,pracovníci technických služeb pak provádí ruční dotříďování. Za rok se vKarviné podaří vyseparovat až tři tuny kovů.

 Do těchto šedých zvonů už dva roky lidé v karviné separují všechny kovové obaly, jako plechovky, alobal,nádoby kosmetických přípravků a podobně. Ve městě je těchto nádob dvacet ajednou zhruba za tři měsíce se speciálním autem sváží jejich obsah do areálutechnických služeb.

Radim Múčka, řidič: "Vychází to z normálního popelářského auta, ale vzaduto je useknuté a je tam namontovaná hydraulická ruka, kterou ovládají závoznícipomocí dálkového ovladače."

Po svozu a zvážení pak auto zamíří do sběrného dvora technických služeb, kde užčekají další kmenoví zaměstnanci a také pracovníci veřejně prospěšných prací,aby celý obsah po vysypání ručně dotřídili. Třicet procent obsahu tam totižnepatří, jako plechovky obsahující nebezpečné látky například barvy a laky neboigelitové sáčky.

Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady: "Do šedých zvonů patří zejménaplechovky od nápojů, konzervy bez jídel, spreje od šlehaček nebo kosmetiky,alobal, hřebíky."

Roztřídit celou hromadu na kovovéa nekovové složky trvá čtyřem pracovníkům až dvě směny.

Veškerý vytříděný obsah kovového materiálu se ve velkoobjemovém kontejneru odváží k dalšímu zpracování. Ručně se v areálu TS třídí plasty. Tohle dotříďování se provádí denně, i žluté kontejnery na plast totiž obsahujívětší množství komunálního odpadu, který tam rozhodně nepatří.

Zdroj: Polar.cz


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist