ekokom elektrowin asekol

Bohumín už ví, co s odpadem. Stávající úložiště se promění v zatravněné kopce


Města vcelé republice čekají v následujících letech velké změny ve svozu odpadu. Podlenovely ministerstva životního prostředí by do roku 2024 měl zcela skončit svozkomunálního odpadu na skládky. Místo toho se budou odpadky recyklovat a spalovat. Města protonyní schvalují plány, jak s odpady v následujících letech nakládat. Třeba vBohumíně už radní novou koncepci schválili.

 Na městské skládce v Bohumíně ročně skončí přes 11 tisíc tun odpadu, kterývyprodukuje zhruba 20 000 obyvatel. Poslední by sem měl dorazit v roce 2024."Následovat pak bude plošný zákaz skládkování, platný pro všechna města. Astávající úložiště se začnou proměňovat v zatravněné kopce," uvedlredaktor České televize Petr Mecner.

"Dojde k takzvané rekultivaci, což můžeme vidět na té části za námi, kdevlastně odborná firma skládku zrekultivuje, skládka se zatravní a následně seudržuje po určitou dobu," sdělil Martin Rajnošek, vedoucí odpadovéhohospodářství z firmy BM Servis Bohumín. Samosprávy musí do budoucna počítat sezvýšenými náklady na likvidaci komunálního odpadu, sdělil místostarostaBohumína Lumír Macura.

Cena za jednu tunu odpadu, který skončí tady na skládce, se nyní pohybuje okolo500 korun. Po roce 2024 by se tak částka mohla zvýšit ažněkolikanásobně.

Nová koncepce počítá s úplným koncem skládkování, mnohem více by se mělo recyklovat a také využívatspaloven. Ty jsou nyní v celé republice čtyři – jedná se o Prahu, Liberec, Brnoa od loňského roku Plzeň. Vznikat by proto měly další – pravděpodobně i tady vMoravskoslezském kraji, kde dosud žádná není.

Momentálně se v České republice třídí měně než 30 % komunálního odpadu. Podle plánů EU by tentopodíl měl vzrůst ve všech členských státech do roku 2030 na 60 až 65 %.Brabec:Nové odpadové zákonyasi nestihneme

Nové odpadové zákonyse už v tomto volebním období přijmout nejspíše nestihnou. Připustil to ministrživotního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad na nové legislativěpracoval. Legislativní rada vlády totiž dříve doporučila kabinetu, aby návrhyzákonů vrátil ministerstvu k dopracování.

"Zákony bychom určitě byli schopni dopracovat a předložit je ještě tétosněmovně, ale nemůže být cíl si jen udělat čárku, už dnes víme, že času jemálo," konstatoval ministr.

Klíčové změny v souladu s programovým prohlášením jsme ale prosadili, tvrdí.Připomněl například ve stávajícím zákonu zákaz skládkování materiálově využitelnéhoa recyklovatelného komunálního odpadu po roce 2024,povinné třídění bioodpadua kovů a schválení nového plánu odpadového hospodářství. Postupně se podle Brabce také zavádí v obcích systémPAYT, tedy "platíš tolik, kolik vyhodíš".

Po nové odpadové legislativěvolají odborníci mnoho let a vláda ve svém programovém prohlášení i slíbila, žeji do poloviny loňského roku připraví. MŽP pracovalo na novele zákona o odpadech a zcela novém zákonu o výrobcích s ukončenouživotností dva roky.

Vládní legislativní rada ale posuzovala zákony od loňského podzimučtyřikrát. Přesto k nim stále trvá téměř 50 zásadních rozporů s různýmipřipomínkovými místy a pět právních připomínek, mimo jiné k nedostatečnězpracovaným dopadům zdražení poplatků za odpady pro občany.

Za úspěch Brabec považuje vyhlášené výzvy z operačního programu, ze kterých siobce i města mají do roku 2020 možnost požádat o dotace na zkvalitnění systémuodpadového hospodářství až 13 miliard korun.

Zdroj: ČT24.cz

 


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist