ekokom elektrowin asekol

Dárky i oděvy chtějí vyrábět z univerzitních odpadků


Akademici ve svetrech a kravatách z materiálů, které předtím samivyhodili do smetí. I taková je vize Zdeňka Polanského a Lukáše Orose z Vysokéškoly báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).

Ostrava – "Na začátku byly návrhy svetrů a dalšího oblečení pro studentyHornicko-geologické fakulty poptávající tyto propagační předměty. A přesnedostatky v univerzitním oblečení jsme se pak dostali až k odpadovému hospodářství a třídění odpadů," uvádějí autořiprojektu VŠB PRIDE (ten odkazuje na hrdost a příslušnost k dané vzdělávací instituci).

Absolvent oboru Úprava surovin a recyklace Polanský a minerální biotechnolog Oros uvažují ve dvou směrech."Prvním je uzavřený ekosystém – Zero Waste University – neboli univerzitas nulovým odpadem. Kdo jiný než akademické prostředí, má být příkladem veřejnosti?"líčí s tím, že cílem je minimalizovat (ne-li eliminovat) vznik směsnéhokomunálního odpadu a důsledné třídění ostatního smetí využitelného po recyklaci k použití. Dosáhnouttoho chtějí umístěním více košů pro více druhů odpadů, což bude znamenat jejichlepší separaci.

"Druhou rovinou je výroba propagačních věcí z vlastního odpadu. Máme v plánu nejen svetry,ale i kravaty či motýlky k formálnímu univerzitnímu oděvu. Také květináčky skompostem – samozřejmě vyprodukovaným na škole z bioodpadu – a semínkyrostlin," říkají autoři projektu.

VŠB-TUO podle nich může být první univerzita na světě, která si vyrobípropagační materiály ze smetí posbíraného přímo v jejím areálu.
Textilku ovšem Polanský s Orosem v kampusu budovat nehodlají. "Chcemenapříklad spolupracovat s firmami, které umí recyklovat PETlahve na polyesterová vlákna.Ze sedmi PET lahví vznikne jednotričko," tvrdí. Z komunity ekologů Precious Plastic zase získávají návodyna jednoduché recyklační stroje. Jak to s jejich záměrem bude pokračovat, se uvidí 23.února. Tehdy ho představí v rámci akce Green Light Start Up Show na VŠB-TUOodborné porotě a potenciálním investorům.

 

 


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist