ekokom elektrowin asekol

Poplatek za odpad se ve Frýdku-Místku zatím zvyšovat nebude


Vedení Frýdku-Místku rozhodlo, že nebude zvyšovatpoplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Jeho výše zůstane i v roce2017 stejná a bude tedy činit 492 koruny za osobu a rok. Občané nad sedmdesátlet budou i nadále platit 252 koruny za rok a děti do tří let budou od poplatkuzcela osvobozeny. Výše poplatku je ve městě neměnná od roku 2007. Vloňském roce byly navíc od poplatku za komunální odpad osvobozeny děti do třílet. Stejně tomu bude i letos, a to i přesto, že skutečné náklady na svoz alikvidaci komunálního odpadujsou vyšší, než poplatek samotný.

"Po sečtení skutečných nákladů a zákonem stanovené částkybychom mohli zvýšit poplatek až na 687 korun na osobu a rok. Nechceme alezatěžovat peněženky našich občanů, proto jsme poplatek prozatím nezvýšili.Nicméně kvůli některým nezodpovědným občanům, kteří odkládají ke kontejnerům starý anepotřebný nábytek a zvyšují tak náklady na svoz odpadu, může jednoho dne k navýšení poplatkudojít," konstatoval primátor Michal Pobucký.

Odkládání použitých sedaček, postelí, skříní,obývacích stěn a podobně k popelnicím se v poslední době stává téměř běžnoupraxí. Takovýmto jednáním ale rostou městu náklady na svoz odpadu, protožeskříň ani matrace, koberce, postele a podobně nemohou být svezeny spolu skomunálním odpadem. Musí je svézt zvlášť vypravené vozidlo.

"Za minulý rok bylo odvezeno 219 tun odpadu volněodloženého vedle popelnic, což město stálo 679 109 korun navíc. Dalších 165 000jsme dali za likvidaci černých skládek v různých částech města. Tyto peníze byse daly investovat do kultury nebo sportu, použít na další zvelebení městskézeleně nebo opravu některých dopadových ploch na dětských hřištích," řeklprimátor Pobucký.

Město žádá občany, aby neodkládali odpad vedlepopelnic. Pokud si koupili nový nábytek, měli by ten starý odvézt do sběrnéhodvora nebo ho uložit do společných prostor, které jsou v každém panelovém domě,či do sklepa nebo garáže v rodinném domě, a následně ho vyhodit dovelkoobjemových kontejnerů,které jsou dvakrát do roka přistaveny na více jak šedesáti místech veměstě.

"Na neoprávněné odkládání odpadu vedle kontejnerů a popelnic budepřísněji a častěji dohlížet i městská policie, která je schopná i zpětnědopátrat, kdo odpadvedle popelnic odložil a za spáchání přestupku jej pokutovat," upozornilprimátor a zároveň připomenul, že lidé, kteří odloží věci vedle kontejneru, se dopouštějípřestupku, za který jim hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Ve městě jsou vždy na jaře a na podzim přistavenyvelkoobjemové kontejnery,do kterých mohou občané zdarma velkoobjemový odpad odložit. Navíc jsou ve městě k dispozicičtyři sběrné dvory, které od občanů města odpad také zdarma přijímají. Není tedy důvodzakládat černé skládky a vyhazovat nepotřebný nábytek k popelnicím.

"Mělo by být v našem zájmu vytvářet kolem sebepříjemné prostředí, které přispívá k pozitivnímu myšlení a zvyšuje úroveňživotních podmínek ve městě," uzavřel primátor Pobucký.

Zdroj: novinky.cz


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist