ekokom elektrowin asekol

Podzemní kontejnery v Porubě: nebudou moc vidět a nedají se vybírat


Poruba se připojuje k lokalitám, kde mohou obyvatelé házet smetí pod zem do velkoobjemových nádob, které pojmou až třikrát více odpadků než ty tradiční.

"V těchto dnech finišují stavby prvních dvou takzvaných hnízd pro porubské podzemní velkoobjemové kontejnery.

"Před dokončením jsou na náměstí Antonie Bejdové na osmém obvodě a také u Hlavní třídy," řekla vedoucí oddělení projektů a veřejných zakázek zdejší radnice Jarmila Holušová. Na jaře se zprovoznění dočkají další hnízda v Nálepkově ulici a na náměstí Jana Nerudy.

Na každém z těchto sběrných míst bude čtyři až šest podzemních nádob na jednotlivé druhy smetí na směsné komunální odpadky, plasty, papír a sklo.

"Jsou to kryté betonové vany obsahující kovové nádoby o zhruba třikrát větším objemu, než jaký mívají stávající plastové popelnice," uvedla Holušová. Nádob na směsný odpad, jak vysvětluje, se volí podle toho, kolik smetí se v jednotlivé lokalitě vyprodukuje.

"Moderní velkokapacitní popelnice patří pod zem. Nejen proto, že pojmou mnohem více smetí než ty, které známe. Z podzemních popelnic nebude možné vytahovat odpadky a rozhazovat je okolo. Očekáváme výraznou estetizaci prostředí, odkud zároveň zmizí i klasické nevzhledné plastové kontejnery," dodala porubská místostarostka Zuzana Bajgarová.

Výstavba prvních čtyř hnízd vyjde Porubu na 3,37 milionu korun, přičemž pětaosmdesát procent těchto nákladů pokryjí dotace od Evropské unie.

"Protože se domníváme, že podzemní kontejnery rozhodně vypadají lépe než nádoby, na které jsme byli doposud zvyklí, chceme je budovat i na jiných místech. Už nyní chystáme projekty na další čtyři. Obecně se hodláme zaměřit na kultivaci prostředí kolem kontejnerových stání, neboť jsou s ním spojeny výrazné negativní jevy," uzavřela Bajgarová.

Dobré zkušenosti z centra Ostravskými průkopníky podzemních velkoobjemových popelnic se stali předloni v centrálním městském obvodě. "Vybudovalo se zde celkem sedm podzemních či polopodzemních kontejnerů na tříděný odpad, které nenarušují atmosféru prostředí, a navíc jsou odolné vůči atakům vandalů. Naše zkušenosti s nimi jsou dobré, ubylo lidí snažících se popelnice vybírat a také nepořádku okolo nich," informovala mluvčí radnice Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková."

Zdroj: Moravskoslezký deník


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist