ekokom elektrowin asekol

Opavští studenti postoupili do finále soutěže Stavby z vlnité lepenky


Opava – Studenti opavské stavební průmyslovky a žáci stavebního učiliště se zapojili do soutěže Stavby z vlnité lepenky, jejímž letošním tématem byly stavby v seznamu národních kulturních památek. Opavští průmyslováci zhotovili lepenkový hrad Bouzov a zámek Hrádek u Nechanic, stavební učni se pochlubili maketou zámku v Hradci nad Moravicí.

Velmi zdařilé práce – hrad Bouzov a hradecký zámek – je v konkurenci dalších sedmadvaceti středních škol z celé republiky zařadily mezi desítku finalistů. Autory hradu Bouzova jsou studenti opavské stavební průmyslovky Kristián Raszyk, Jiří Marek a Jan Gondek. "Úspěchy našich studentů se v celostátních soutěžích staly už tradicí, ale každý hodně potěší. Je výsledkem aktivního přístupu, chuti dělat něco navíc a především skvělého pedagogického vedení s neustálou motivací na studenty k překonávání sebe sama," míní ředitelka Karla Labudová.

Radost netají ani ředitel stavebního učiliště Miroslav Weisz, jehož svěřenci Lukáš Nikel s Michaelou Gilíkovou vytvořili maketu hradeckého zámku. Jejich úspěch je výsledkem dobře odvedené práce v osobním volnu, které jí neváhali obětovat. Těsně před dokončením modelu zažili všichni zainteresovaní pořádně těžkou chvilku. Podle Murphyho zákona: "Co se může pokazit, to se určitě pokazí" se jim nečekaně pokazila školní laserová vypalovačka. "Jinou nemáme, a tak mohlo být zle. Naštěstí nám ochotně vypomohl majitel hrabyňské chráněné dílny, který umožnil dokončení makety ve své dílně na svém stroji. Moc mu tím děkujeme," konstatuje ředitel Weisz.

Závěrečný souboj o vítězství mezi sebou finalisté svedou 15. června v zahradě pražského Ledebourského paláce a tři nejlepší školy si mezi sebou rozdělí celkem 40 tisíc korun. Kromě hodnotných cen bude ve hře i Cena odborné poroty Národního památkového ústavu, který je partnerem soutěže. Pořádá ji Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM a záštitu převzala ministerstva kultury a životního prostředí.

Zdroj: Opavský a Hlučínský deník

 


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist