ekokom elektrowin asekol

Den Země oslaví milovníci přírody i na Novojičínsku


V pátek 22. dubna oslaví svůj svátek Země. Její oslavy si připomenou také na mnoha místech Novojičínska, kde chystají bohatý program spojený s úklidem, poučením i zábavou.

"Ve Frenštátě pod Radhoštěm naplánovali akci s názvem Den Země aneb Zbourejte frenštátské doly, v rámci které pořadatelé slibují pestrý celodenní program s přednáškami, besedami a kulturním vystoupením. Děti si budou moci zazávodit na kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích, dospělí s kočárky, nebude chybět ani úklid lokality Horečky či sázení stromů na místo věží OKD.

Dopolední program, který začne už v 9 hodin, bude zaměřený zejména na děti čtvrtých až devátých tříd základních škol z Frenštátu pod Radhoštěm a také Lichnova. Na žáky budou čekat přednášky a komentované prohlídky Života v korunách stromů, části naučné stezky Beskydské nebe.

"Klub Kryt pro děti připravil různé ekologické soutěže a módní přehlídku recyklovaných šatů, do níž se mohou aktivně zapojit i ostatní. Zájemci se budou moci také zúčastnit besedy o udržitelném životě s Pavlem Kneblem," řekl k páteční akci její hlavní organizátor Jiří Hauser z Centra volného času Astra s tím, že společně pak budou sbírat odpadky a jiný nepořádek z oblasti Horeček a následně tam vysadí nové stromy. "Každá třída bude patronem svého buku, které k vysazení věnovala společnost Frenštátská lesní," pokračoval dále Jiří Hauser.

Dopolední část programu zakončí vyhodnocení nejlepší ekotřídy či ekoškoly.

Odpolední oslavy svátku Země, v rámci kterých vystoupí Dětský divadelní spolek Zvoneček, taneční skupina Astra Dance Rebels, taneční soubor Malý Sedmikvítek nebo děti z frenštátské základní umělecké školy, si mohou přijít užít lidé z řad široké veřejnosti. Naplánované jsou také nejrůznější závody, kdy si ti nejlepší soutěžící odnesou zajímavé ceny v podobě volných vstupenek na blížící se Horečkyfest 2016.

Závěr dne bude patřit vystoupení rockové skupiny Public Relations, která začne hrát úderem 18. hodiny. Pořadatelé také upozorňují, že v případě nepříznivého počasí se program přesune na pódium v připraveném velkém stanu.

Mezinárodní Den Země oslaví také na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Od 9 do 12 hodin bude připravený program pro mateřské a základní školy, od 13 do 16 hodin pak pro širokou veřejnost.

"Nejen děti se mohou těšit na ukázku vozů Technických služeb, skákací hrad, informace o třídění odpadů, recyklaci, kompostování, ekologické recyklaci aut, divadelní představení, soutěže a další doprovodný program," uvedli novojičínští organizátoři. Součástí oslav bude také ukázka řemesel s možností nákupu. Záchranná stanice z Bartošovic bude lákat zájemce na povídání o sovách nebo výrobu stop ze sádry, další program nabídne jízdu zručnosti, ukázku solární energie, použití mikroskopu i vystoupení tanečníků.

V Kopřivnici oslaví Den Země výstavou výrobků z odpadů dětí mateřských škol, vystoupením s hady, ukázkou technik Parkuru i sokolnickou show. Akce se uskuteční tento pátek od 8.30 do 16 hodin v Sadě doktora Edvarda Beneše. O pár kilometrů dále, v obci Závišice, chystají na páteční odpoledne úklid nepořádku a černých skládek v jejím okolí. Sraz zájemců, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, je v 16 hodin před tamním obecním úřadem. Po práci čeká na všechny dobrovolníky opékání špekáčků na zahradě Pohostinství u Kremlů.

Zdroj: Novojičínský deník


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist