ekokom elektrowin asekol

Jaké nejčastější chyby děláme při třídění odpadů?


Polovina Čechů zkouší třídit veškerý svůj odpad a 8 % domácností naopak hází vše do popelnice. Češi, co odpad třídí, se snaží vyhazovat zvlášť plast (95 %), papír (88 %), sklo (87 %) a elektroodpad (65 %).

Nejčastěji se mýlí v tom, kam vyhazovat papírové obaly od vajíček a roličky do toaletního papíru. Informace vyplývají z průzkumu společnosti E.ON na vzorku 2001 respondentů. "Češi se u běžného odpadu nepletou. Vědí, že slupky od brambor jsou bioodpad, obal od sprchového gelu se třídí do plastu, vysloužilé žárovky a vybité baterie do elektroodpadu. Ale dílčí pravidla se mohou lišit podle regionu, a některé materiály nelze recyklovat donekonečna," uvádí zpráva společnosti E.ON s tím, že například ruličky od toaletního papíru nebo papírové obaly od vajíček jsou sice výrobky z papíru, ale již tolikrát recyklovaného, že jde o poslední uplatnění hmoty. Proto místo do kontejneru pro papír patří do směsného odpadu nebo do nádoby na bioodpady, protože jsou kompostovatelné, anebo využitelné v bioplynové stanici.

Ke třídění odpadu by mohl přispět i nový návrh ministerstva životního prostředí, který dává obcím možnost, aby částku za odpadový servis nastavily podle hmotnosti nebo objemu. Lidé, kteří by třídili odpovědně, by podle nového návrhu tedy mohli ušetřit. "Odpadové firmy mají na vozech namontované vážící zařízení, dále používají čárové kódy, čipy nebo pytle. Takže přesně vědí, kolik kilogramů nebo litrů odpadu bylo vyprodukováno ve kterém domě", vysvětlila Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí.

Zdroj: Měšec.cz


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist