ekokom elektrowin asekol

NEJLEPŠÍ TŘÍDIČI KRAJE OBSADILI VÍTKOVICKÝ ROTHSCHILDŮV ZÁMEČEK


Vítězem letošního ročníku soutěže „O keramickou popelnici“ v třídění papíru, plastu, skla a nápojového kartónu v Moravskoslezském kraji je Třinec, druhý je Bohumín a třetí Český Těšín.  Jde o zástupce měst v kategorii nad 15 tisíc obyvatel. Mezi menšími obcemi do 2,5 tisíc obyvatel uspěly obce Nová Pláň, Karlova Studánka a Nové Heřminovy. Vítězem třetí kategorie, obce od 2,5 do 15 tisíc obyvatel je Vrbno pod Pradědem, na druhém místě se umístily Kozlovice a třetí je Suchdol nad Odrou. Skokanem roku v množství vytříděného odpadu je město Nový Jičín, které zaznamenalo největší zlepšení oproti předešlému ročníku soutěže.

Soutěže, kterou každoročně organizuje Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., se zúčastnilo 299 obcí a měst Moravskoslezského kraje. Zástupci nejlépe třídících obcí a měst se setkali 26. listopadu ve vítkovickém zámečku, aby slavnostně převzali ceny v rámci již 11.ročníku celokrajské soutěže O keramickou popelnici.

V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla navíc i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů.

Moravskoslezský kraj vynakládá na podporu třídění ročně statisícové částky. Těší mne, že si kraj celkově opět polepšil v porovnání s ostatními kraji. V posledním srovnání jsme poskočili na 8. místo a překročili průměr České republiky. Jak vyplývá ze statistik společnosti EKO-KOM, a.s., na jednoho obyvatele Moravskoslezského kraje připadlo za rok 2014 přesně 19,3 kg vytříděného papíru, 11,1 kg plastu, 10,5 kg skla a 0,1 kg nápojových kartonů. V součtu je to tedy 41 kilogramů vytříděného odpadu na občana kraje. Přitom třeba v roce 2005 to bylo jen něco přes 20 kilo“, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Daniel Havlík.

Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM,a.s. v rámci dlouhodobé spolupráce s Moravskoslezským krajem na projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu včetně obalové složky dlouhodobě podporuje rozvoj třídění odpadu v regionu. „V letošním roce bylo v rámci projektu poskytnuto městům a obcím Moravskoslezského kraje zdarma 528 nových barevných kontejnerů na tříděný odpad“, sdělila regionální zástupkyně společnosti EKO-KOM, a.s. Eva Drimlová.

Velké díky patří především všem občanům našeho kraje, kterým není lhostejná ochrana životního prostředí“, dodal náměstek hejtmana Daniel Havlík.

 


Obce do 2 500 obyvatel

Obce od 2 500 do 15 000 obyvatel

Obce nad 15 000 obyvatel

1. Obec Nová Pláň

1. Město Vrbno pod Pradědem

1. Město Třinec

2. Obec Karlova Studánka

2. Obec Kozlovice

2. Město Bohumín

3. Obec Nové Heřminovy

3. Městys Suchdol nad Odrou

3. Město Český Těšín

4. Obec Roudno

4. Obec Baška

4. Statutární město Opava

5. Obec Dlouhá Stráň

5. Město Budišov nad Budišovkou

5. Město Krnov

 

 


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist