ekokom elektrowin asekol

Den OZO: třídit, třídit a třídit


Žlutá, modrá, zelená. Nepřeberné množství popelnic těchto barev "zdobí zastřešené náměstí" v Trojhalí u obchodního centra Nová Karoliny, kde OZO pořádá Popelářský den.

Překvapuje mě, kolik lidí se na akci vypravilo. "Hledali jsme nějaký rodinný program a všimla jsem si tohoto netradiční dne. Myslím, že je správné vést děti k ekologickému myšlení, a třídění odpadu je základ," uznale říká matka dvou dětí Petra Lokvencová z Mariánských Hor. Pozoruji její malou dceru, která zatím bryskně umísťuje namalované odpadky do "správných" kontejnerů na jednom ze zábavných stanovišť. O kus dál se střílí z luku na terč. "Zkusím se trefit do plastů," slyším malého kluka s napjatým lukem v rukou. Posléze si všímám, že žlutá popelnice ve středu terče přináší padesát bodů, zelená dvacet a modrá jen deset. Mezitím jsou na plátno nad pódiem, na kterém má večer zazpívat i ostravská skupina Buty, promítány krátké filmy. Všechny v nadsázce popisují situace, kdy se maskoti "oživlých" odpadků chtějí správně roztřídit. Tyto maskoty pak potkávám i u jednotlivých stanovišť.

Největší zájem je ale jednoznačně o prohlídky svozové techniky. Popelářská auta jsou zaparkována jak na zastřešeném náměstí, tak i před Trojhalím a kolem nich roje návštěvníků. Z vozů se automaticky stávají "prolézačky", a to nejen pro děti. "Já jsem vždycky chtěl být popelářem. Jako kluk jsem o tom snil, takže mě tahle prohlídka zajímá možná víc než mého syna," směje se dvaačtyřicetiletý Jakub Přidal z Moravské Ostravy, zatímco jeho žena ho právě fotí na zadní plošině popelářského vozu. Vozidlo s rotačním stlačováním ke svozu komunálního i separovaného odpadu, jednostranný sklápěč s nakládacím jeřábem nebo stroj určený k čištění ploch. I takové popisky čtu u jednotlivých vozidel a zjišťuji, že ve "světě odpadu" vládne přesný systém. "Všichni jsme přijeli se ,svými´ vozy, s nimiž jezdíme během směny. Každý obsluhujeme jiný stroj. Já mám na starosti vůz pro svoz zeleně. Z celé Ostravy ji během dne sesbírám a zavezu na kompost do Hrušova," popisuje třicetiletý Aleš Frank se zeleným nápisem OZO na tričku, který za volant svozového auta usedá už šest let. "Neměnil bych, už jsem si na tuto práci zvykl. Aže je netradiční a zajímavá, svědčí i zájem dnešních návštěvníků," uzavírá Aleš Frank.

Zdroj: Moravskoslezský deník


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist