ekokom elektrowin asekol

Odpad se spalovat bude. Ale jinak, plánují radní.


Zelenou zřejmě dostane projekt několika menších spaloven.

Přestože se velká spalovna komunálního odpadu mezi Karvinou a Havířovem stavět nebude, v několika místech regionu zřejmě vzniknou menší zařízení na likvidaci odpadu.
Právě problematika jeho likvidace byla jedním z bodů včerejšího výjezdního zasedání krajské rady v Havířově. "Když sešlo z projektuspalovny v Karviné, která by nahradila minimálně jeden kotel černouhelné teplárny, musíme teď najít jiné řešení. Možností jsou menší provozy a případně i jiná technologie. Těch je několik, včetně té, při které se vedle tepla a elektřiny produkuje také technický benzin," řekl hejtman Miroslav Novák.
O budoucnost likvidace odpadu se zajímali také havířovští radní, kteří byli k části jednání přizváni.
"Toto téma je u nás ve městě bouřlivé, bylo hodně diskutováno. Skládkování v roce 2024 skončí a do té doby se musíme vypořádat s tím, jak budeme s odpadem nakládat. Projekt krajské spalovny je u ledu a hledají se alternativní možnosti," reagoval primátor Havířova Daniel Pawlas.
Podrobnější informace k přípravám řešení likvidace odpadu přednesl náměstek hejtmana Daniel Havlík.
"V současné době Moravskoslezský kraj dokončuje plán odpadového hospodářství, který by nám měl jasně ukázat, kolik odpadu vlastně jeho obyvatelé produkují, a o jaký typ odpadu jde. Víme například, že bioodpad končí ve směsném odpadu,kde nemá co dělat. Zejména na vesnicích je to markantní záležitost. Tento plán nám ukáže, jak postupovat při likvidaci odpadu. Dnes je jisté, že pokud budeme schopni vytřídit alespoň 50 procent odpadu, je spalovna o původně plánované kapacitě nereálná.

 

Zdroj: Havířovský deník


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist