ekokom elektrowin asekol

Speciální barevné tašky podporují třídění odpadu v Havířově


Tisíc pět set havířovských domácností získalo v průběhu uplynulých týdnů sady praktických žluto-modro-zelených tašek na třídění odpadu. Tříbarevné sady tašek na třídění skla, papíru a plastů se staly hitem v celé řadě obcí České republiky, přinesly lepší výsledky tříděného sběru odpadu a nejinak je tomu v Havířově. "Ještě pořád máme na magistrátu k rozebrání dalších pět stovek sad těchto pomocníků pro třídění odpadu v domácnostech," říká Iveta Grzonková z odboru komunálních služeb.

Lidé si tašky mohou vyzvednout v úředních hoidnách na radnici za předpokladu, že mají trvalé bydliště v Havířově. Mimo úřední dny jsou pro ně tašky k dispozici v podatelně magistrátu. "O správném třídění informují symboly na sadách tří tašek, ale také samolepky, které občané najdou na všech barevných kontejnerech ve městě," doplňuje Grzonková.

Do žlutých kontejnerů patří PET lahve a plastové nádoby, sáčky, tašky, fólie, plastové kelímky a krabičky od potravin a další výrobky z plastů. Modré kontejnery pojmou papírové obaly, krabice, kancelářský papír, sešity, noviny, časoisy, letáky, nápojové kartóny od mléka a nápojů. Zelené a bílé kontejnery jsou určeny pro čiré a barevné sklenice, skleněné nádoby, láhve od nápojů a tabulové sklo.

V roce 2013 věnovalo město tašky také havířovským školám, kde v osmých a devátých třídách třídili odpad žáci. Praktické plastové tašky žluté, modré a zelené barvy se dají navzájem spojit suchým zipem. Lidé tak mohou odpad třídit doma přímo do nich a obsah vysypávat do patřičných kontejnerů. "Tašky jsou opakovatelně použitelné a jednoduše se uskladňují," doplnila Grzonková.

K třídění se snaží obyvatele společně se statutárním městem Havířov motivovat také autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Ta každoročně realizuje řadu podpůrných aktivit. "Například spoluprací při distribuci barevných tašek každoročně zaznamenáváme vyšší výtěžnost vytříděného odpadu. Plasty, papír a sklo se pak druhotně zpracovávají na nové výrobky a to je dobré především pro naše životní prostředí. Šetříme tak primární suroviny i místo na skládkách," vysvětluje regionální manažer EKO-KOM pro Moravskoslezský kraj Eva Drimlová. Díky třídění se ročně ušetří bezmála dva miliony stromů, více na www.jaktridit.cz

Zdroj: Havířov-city.cz


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist